Ak chcú - môžu...

Autor: Janette Maziniová | 11.8.2010 o 7:50 | (upravené 11.8.2010 o 7:56) Karma článku: 22,13 | Prečítané:  9648x

Tieto prázdniny mi pripadajú veľmi dlhé. Najmä, keď prídem z práce a doma ma čaká moja malá trinástka s úžasným množstvom energie... Ešteže jej už budúci týždeň začínajú volejbalové tréningy!

Ako prváčka...

Už druhú hodinu sedíme pri domácej úlohe. Prvej... Ani nechcem premýšľať nad tým, že nás ešte čaká čítanie a písanie... Už to takmer vyzerá, že príklad vypočíta, ale... Opäť nič. Neviem, či som viacej smutná z môjho sklamania, alebo z jej neskutočného smútku a bezmocnosti v očiach... Povzdychnem si a skonštatujem, že ešte je len prvé mesiace v škole. Nemôžem predsa očakávať zázraky - veď ani neviem, aký má genetický základ. Vôbec nepoznám jej rodičov, okrem ich mien a roku narodenia som v rozhodnutí o adopcii nič iné nenašla. Stále verím, že pokiaľ skončí prvý ročník, bude to lepšie. Veď nie každé dieťa všetko ľahko chápe...

(Niekde v tomto momente si uvedomujem to šťastie, že s prvým dieťaťom som sa nikdy učiť nemusela...)

O rok neskôr sa už trápime traja- priateľ, ona, aj ja. Každé poobedie rovnaký scenár: najskôr s ňou píšem úlohy ja, o hodinu neskôr ma vymieňa priateľ. Napriek tomu, že sa malá neskutočne snaží, nejde jej to - najmä matematika. Nad jedným príkladom strávime aj dve hodiny...  Pravidelne presviedčam učiteľky, že Domča potrebuje diagnostiku - veď jeden deň vypočíta nejaké príklady, no na druhý s tými istými nevie ani pohnúť. Márne, odpoveďou mi je: „Pani Maziniová, Dominike naozaj nič nejde. Dokonca už na hodine ani nechce pracovať.  Mali by ste sa s ňou doma viac učiť a kontrolovať ju. Tuším sa venujete cudzím deťom viac, ako tým svojim. A tiež by ste nemali zabúdať na to, že jej rodičia mohli byť všelijakí..."

V júni sa teším z druháckeho vysvedčenia, pri ktorom by som za iných okolností trpko zaplakala...

Prešla tretí ročník.Síce každý deň končíme písanie úloh minimálne po dvoch hodinách a všetci sme vyčerpaní, ale čo už.... Nedopustím, aby prepadla alebo ju preradili do špeciálky...

Vo štvrtom ročníku sa teším, že bude v  športovej triede.  Konečne môže naplno využívať svoju zaťatosť a snaživosť v jednom - v atletike to vraj nie je na škodu.

V piatej triede soptí, ak ju náhodou niekto predbehne. Neukľudňuje ju ani veta: „Dominika, veď všetky tie dievčatá sú od Teba o dva roky staršie...."  Napriek športovým úspechom však bojujeme s učivom naďalej. Pribudol dejepis, zemepis, ťažšia matematika, literatúra...  Posledné mesiace chodí zo školy čoraz smutnejšia - vraj jej učiteľky neveria, že sa doma naozaj učí. Jej obľúbenými argumentmi sa stávajú slová, ktoré ma ubíjajú:„Mami, je to zbytočné! Ja som predsa sprostá!"

Ako siedmačka...

Už rok s ňou nepíšem domáce úlohy...

Učí sa  sama a - celkom úspešne...

Zbožňuje nielen svoju triednu, ale aj matikárku - hoci iba z matiky má štvorku...

Je z nej úspešná volejbalistka a riaditeľ jej nezabudne dať najavo, že si cení jej športové úspechy...

Keby ju teraz videli jej bývalé učiteľky z malého mestečka, kde strávila prvých päť rokov školskej dochádzky, nespoznávali by ju... Vysmiata, spokojná, šťastná...Plná optimizmu a predstáv, že pôjde na športové gymnázium. Stačilo sa presťahovať, zmeniť školu a učiteľku, ktorá po dvoch mesiacoch potvrdila to, čo som dávno avizovala - Dominika potrebuje diagnostiku. Ešte v ten rok sme zistili, že je dysgrafička, dysortografička a čiastočná dyslektička s poruchou krátkodobej pamäte.

Opäť raz prebitá genetika...

Vďaka učiteľom spred dvadsiatich piatich rokov som dokázala posúvať svoje hranice ja.

Vďaka tým z blaváckej Mudroňky, si ich teraz môže posúvať moja Dominika.

Učitelia majú veľmi veľkú moc. Len neviem, či si dostatočne uvedomujú tú svoju silu, s ktorou každý jeden deň narábajú... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako a kde sa bude očkovať ruskou vakcínou Sputnik V? (otázky a odpovede)

Mnohí lekári odmietajú prebrať zodpovednosť za očkovanie neregistrovanou vakcínou.


Už ste čítali?