Lucia z Kokavy

Autor: Janette Maziniová | 21.7.2009 o 12:48 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  3384x

Prvý deň v práci... Otvorím mailíky a medzi nimi nájdem jeden s odkazom: práce od deciek...  Chvíľu trvá, kým všetky prílohy rozbalím a uložím, ale stojí to za to. Až sa mi nechce veriť tomu, aké pokroky toto dievča za jeden rok urobilo...

Môj vysnívaný  darček.

 

Azda každý človek niekedy rozmýšľal o tom, aké by to bolo, splniť si svoj sen. Sen, ktorý je pre niekoho úplne jednoduchý, nenáročný, no pre iného zasa nedosiahnuteľný, nemožný, či taký drahý, až je nemysliteľné si ho splniť. Ale aj napriek tomu každý z nás sníva, sníva o možnom i nemožnom. Sníva, pretože môže.  Aspoň pre mňa je snívanie dôležité a otvára mi okná do sveta  fantázie, v ktorej nie sú žiadne príkazy ani žiadne pravidlá.
         Každý rozumný človek vie, že zázraky sa jednoducho nedejú. To, čo chceme, si jednoducho musíme obstarať vlastnými rukami, či  mozgom. Na svete je množstvo trápení, ktoré ľudia dennodenne  zažívajú a musia sa s nimi vysporiadať sami. Žiadne čáry-máry  nás nenakŕmia, neoblečú, nezaplatia za nás účty, a ani nesplnia naše povinnosti.

Zlatá rybka a jej tri priania, to je túžba asi každého z nás. Na  svete existuje mnoho sebcov, ktorí by takúto fantastickú  príležitosť premrhali na hlúposti. I keď, priať si niečo len a  len pre seba, je asi to najľahšie, čo sa dá v tomto prípade  urobiť. A čo by som si teda priala ja? Najprv človek asi rozmýšľa  nad materiálnymi vecami. A prečo nie, veď prečo by sme si  neskrášlili život nejakou „maličkosťou“, ktorú by nám mohli  všetci závidieť? Naučme ľudí byť dobrými a svet bude omnoho  krajší.

Takže mojim darčekom by mal byť psík. Psík preto, lebo je to  najkrajšie, najmilšie a najmúdrejšie zvieratko aké poznám. Vie  človeka vycítiť – vie,. či ste dobrý alebo zlý, smutný a či šťastný. Ďalej sa vie veľa vecí naučiť. Nie len SADNI  alebo ĽAHNI, ale oveľa ťažšie veci. Je to proste múdre zviera a preto by  som ho veľmi chcela.

 

                                                                           Lucia Cibuľová, Kokava nad Rimavicou

Lucia je jednou z tridsiatky rómskych detí na Slovensku, ktoré sa zapojili do programu BIG B/S. Mala vynikajúce predpoklady-  šiestačka so skvelým prospechom, ochotná zapojiť sa do všetkého, kde mohla pomôcť. O pár týždňov bude siedmačka a - prospech ešte stále skvelý... Možno k tomu pomáha práve fakt, že so svojou veľkou kamarátkou - tútorkou Slávkou - spoločne robia množstvo aktivít, ktoré by bez zaradenia do programu a Konta Orange nikdy nemala možnosť  zažiť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikloš: Matovičova reforma? Ďalší konflikt, výsledok žiadny

Bývalý minister financií tvrdí, že takto sa to nerobí.

Stĺpček Jakuba Fila

Čím dlhšie bude Matovič páchať škody, tým ťažšie ich bude zahojiť

Štát by mal komunikovať zrozumiteľne.


Už ste čítali?